BARTON CITY - zábavní centrum

MEXICKÉ TANCE

02.02.2010 00:25

MEXICKÉ TANCE

Mexiko – veliký kus země na jihozápadě Severní Ameriky. Země která je bohatá na přírodní krásy, dějiny a hlavně na lidi s jedinečnou kulturou. A jelikož jsem tanečník, zajímám se hlavně o taneční kulturu Mexika.

S mexickými tanci to není vůbec jednoduché. Podobně jako Česká republika má i Mexiko veliké množství regionů, které se od sebe odlišují hudbou, tancem a oblečením. Některé regiony jsou známy i laikům a jiné pouze zasvěcencům. Mexické tance nejsou jen veliká sombrera a široké sukně. V mnoha oblastech se tančí v doslova prostých oblecích z bílé látky a sandálech. Jinde zase využívají barvu tak, až se nám kostým (vlastně kroj) zdá přehnaně nevkusný. Nesmíme zapomínat, že do Mexické kultury také patří také období před příchodem Španělů. Jsou to staré indiánské tance plné mystiky a starých náboženství.

Stejně jako s kostýmy je to i s hudbou. V každé oblasti najdeme jinou hudbu. Asi všichni si umíme představit Mexičany hrající na trubku, housle, basovou kytaru (ovšem dřevěnou a dutou). Ale ne všichni si umíme vybavit jako tradiční nástroj xylofon nebo harfu.

V mexické hudbě je mnohdy velice těžká rytmizace. Tento problém není třeba u polek, ale např. u tzv. Jarabe může být rytmus pro nás středoevropany opravdovým oříškem. Velká část mexické hudby je stavěna na triolovém rytmu. Tzn., že krok který lze počítat na tři doby tančíte na jednu.

A do třetice ještě něco více o tanci. V Mexických tancích je asi rozhodující kontakt mezi tanečnicí a tanečníkem. Mexičané, ať již tančí cokoli, se vždy na partnerku usmívají a dávají najevo svůj obdiv a zájem.

Dalo by se říci, že se navzájem jeden druhému jakoby podbízejí. Samozřejmě vše s mírou. Ale toto koketování spojené s radostí z pohybu na Vás přenesou jisté napětí, které kontrastuje s veselím tančících párů.

Tančí se ve všech možných formacích. Ve velkých kruzích, čtverylkách, řadách , ale hlavně v párech.

Většina tanců které můžeme vidět tady u nás, jsou již taneční choreografie, což je trochu zavádějící.

Mexické tance jsou jednoduché, ale i složité. U některých můžete jen tak přešlapovat, a je to ono, a u jiných musíte dokázat myslet na mnoho věcí na jednou. Na mexických tancích je charakteristická práce nohou. Jak pánové tak dámy tančí přesně dané kroky. Vydupávají je určitou částí chodidla do podlahy. K tomu dámy vedou sukni, která je většinou “dvoukolová” ( je to obrovské množství látky, které má také svoji váhu) po přesně daných křivkách. Pánové často tančí s kloboukem, a věřte, není jednoduché mávat takovým velikým a těžkým kloboukem. K tomu všemu ještě připočítáme náklony celého těla a vnímání prostoru kolem sebe.

Kontakt

ZÁBAVNÍ CENTRUM BARTON CITY

bartoncity@centrum.cz

Za Nádražím 200, 742 01 Suchdol nad Odrou

Objednávka bowlingu, restaurace, ubytování, mexického salónku, vinného sklípku...
telefon: 556 736 381 v otevírací hodiny

Vyhledávání

POZVÁNKA NA AKCE:

POSEZENÍ S GZM
6.2. 2015 od 18 hodin
 
COUNTRY BÁL
21.2. 2015 od 19 hodin
hraje skupina ARGUMENT
vstupné: 90 kč
 
VALENTÝNSKÝ BOWLINGOVÝ TURNAJ
PŘI SVÍČKÁCH
12.2. 2016 od 17:00
 
 

© 2010 Všechna práva vyhrazena Ing. Mojmír Bartoň - BARTON

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode